środa, 22 grudnia 2021

Faszination C64, czyli BMC64 dla leniuchów ...


Już jakiś czas temu zrobiłem na Raspberry Pi ZeroW emulator C64 w obudowie od C64C oraz adaptera Keyrah - poczytać o tym możecie tutaj. Zawsze podobały mi się C64 z pierwszych edycji z brązowymi klawiszami. Długo polowałem na taki egzemplarz, ale udało się. Chciałem także mieć wersję z BMC64 w takiej obudowie/klawiaturze. Nie chciałem psuć tego co już miałem w oryginale, więc zapolowałem na samą obudowę i klawiaturę - także się udało ;). 

Na początku chciałem użyć Keyrah z wcześniejszego projektu, ale natrafiłem się na projekt Faszination C64 i od razu mnie zafascynował! Musiałem go mieć! 

Tym razem to już kompletny gotowiec - bez żadnego lutowania. Przychodzi ten zestaw nawet z kartą 64GB ;) z wgranym gotowym BMC64. Jest też wersja do samodzielnego złożenia, ale tego dowiedziałem się dopiero z materiałów promocyjnych w paczce. Zestaw do mnie przyszedł dzisiaj i nie mogłem się powstrzymać od jego złożenia, zestaw tak wygląda.






Brakowało mi zaślepki w obudowie, ale od czego jest Thingiverse i drukarka 3d ;).
Całość składania to kilka minut, więc też nie będę się tutaj rozwodził ...





Z tyłu to tak wygląda : 




... całość działa tak : 



Pozdrawiam
Paweł



czwartek, 11 listopada 2021

Obudowa do ZX81 z drukarki 3D

 Dziś będzie o tym jak się namęczyłem, żeby mieć obudowę do ZX81. Do wydruku wziąłem  z Thingiverse model #4316859  z uwagi, że napisy na drukarce 3d mogłyby by wyjść słabo i potem z lakierowaniem miałbym dodatkowy problem. Warto zaznaczyć, że jestem nowicjuszem w druku 3D jeszcze.


Na start wziąłem materiał PLA i wydrukowałem spód obudowy. Wypełnienie pamiętam, że nie było jakieś duże, wiec powstały z wierzchu dziurki - akurat to dla mnie nie był problem, bo i tak docelowo płytka PCB by tą wadę przykryła.



Kupiłem szpachlę elastyczną uniwersalną aby zniwelować niedociągnięcia druku.


Efekt jakoś nie powala ...


... dlatego mieć też pod ręką szpachlę w sprayu.




Już sporo lepiej ;). Czas na malowanie - kupiłem czarny mat , bo tylko taki był na stanie w sklepie ... pomyłka.


Zacząłem też drukować większy element - czyli górną obudowę. Druk z supportem, aby nie zapadały się wyższe warstwy. Z Zewnątrz wyglądało super, ale w środku support i jego wyciąganie to była męczarnia. 




 Druk zacząłem od górnej obudowy w innym położeniu - żeby docelowo nie dłubać supportu.








Następnie do wydruku poszła dolna obudowa, niestety były problemy techniczne - co widać na poniższym filmie.  PLA niestety jest zbyt kruche i te wsporniki do śrubek były zbyt delikatne, dlatego porzuciłem to co zrobiłem i przesiadłem się na PETG, który ma zalety PLA (niskie temperatury) oraz ABS (wytrzymałość) i nie śmierdzi przy wydruku jak ABS.


Całość potraktowałem już tylko szpachlą w spray`u - zaklejając wcześniej taśmą malarską miejsce na klawiaturę. Tylko tylna część górnej obudowy była wstępnie potraktowana elastyczną szpachlą. Dużą zaletą PETG w stosunku do PLA jest to, że można go szlifować.









Przyszedł czas na lakierowanie, tym razem wybrałem lakier czarny ze strukturą - to był dobry wybór.
Oczywiście przed malowaniem lakierem, zastosowałem podkład do plastiku.







Teraz czas założyć nową membranę!





I teraz całość się tak prezentuje ;)


... koniec, następny etap to ZX81plus38

Pozdrawiam
Paweł
















sobota, 8 maja 2021

TTGO VGA32 - mała rzecz, a cieszy ;)

 


Dziś będzie jak urządzenia małego można wyczarować stary komputer typu ZX Spectrum czy C64. Bazuje ta płytka na mikrokontrolerze ESP32, który jest także używany mini konsoli Odroid GO

Użyłem projektu ZX-ESPectrum-Wiimote w gałęzi lilygo-ttgo-vga32 . Najprościej jest pobrać ten kod jako plik zip i go rozpakować na swoim komputerze. 


Następnie instalujemy narzędzie Visual Studio Code, które gorąco polecam. Działa ono na wielu platformach (Windows, Linux MacOSX) oraz posiada przeogromną bazę pluginów!

 Po uruchomieniu VSCode wybieramy w menu Extensions wtyczkę o nazwie PlatformIO i ją instalujemy. 


Po restarcie VSCode powinniśmy mieć ją już zainstalowaną i gotową do użycia. W celu sprawdzenia najlepiej będzie podłączyć urządzenie TTGO VGA32 do naszego komputera i w zakładce PIO Home powinno być ono widoczne.



Zapamiętajmy ten port - COM4 (w moim przypadku), będzie on potrzebny do skonfigurowania pobranego wcześniej projektu, który rozpakowaliśmy. 

Otwieramy folder z naszym projektem i następnie edytujemy plik platformio.ini, tak aby wcześniej ustalony port COM przypisać poprawnie (upload_port = COM4)



Następnie przechodzimy do naszego rozszerzenia PlatformIO (ikonka zaznaczona na żółto) i wybieramy opcję załadowania systemu plików do naszego urządzenia.


Jak wszystko przebiegło poprawnie, to nie powinno być żadnych błędów i w oknie terminala powinno pojawić się coś podobnego do poniższego: 


Pozostaje wgrać nam jeszcze oprogramowanie do TTGO VGA32 - w tym celu z menu PlatformIO wybieramy opcję Build, a następnie Upload.




Po podłączeniu klawiatury i monitora oraz słuchawek powinniśmy mieć już ekran powitalny z domyślną grą Snake. Menu do wyboru ROM czy gry jest pod klawiszem F1, a zatwierdzamy wybór klawiszem enter z numerycznej klawiatury.



Domyślną grę czy ROM możemy zmienić w pliku boot.cfg 


Dodatkowe gry możemy umieszczać w folderze data\sna - pliki muszą być SNA lub  Z80 : 


Każda zmiana w systemie plików wymaga powtórzenia operacji dot. wgrania jego na urządzenia - czyli z menu PlatformIO wybranie opcji Upload Filesystem Image.

Istnieje możliwość wybrania opcji, aby program zaczytywał ROMy oraz gry z karty microSD - w tym celu należy zmienić opcję w pliku include\hardconfig.h z USE_INT_FLASH na USE_SD_CARD - tylko jedna z nich zadziała.


Całość tak wygląda : 



dla zainteresowanych polecam kanał Youtube z instrukcją krok-po-kroku - po hiszpańsku, ale z napisamy angielskimi : https://www.youtube.com/watch?v=GXHBrQVTfBw&ab_channel=Davidprograma

Na tym urządzeniu TTGO VGA32 można emulować inne komputery - np. 
czy zrobić replikę komputera IMSAI 8080 - sławnego z filmy Gry Wojenne !


Istnieją także inne implementacje emulatora ZX Spectrum na TTGO VGA32 - np ta wspiera ładowanie/zapis programów w formacie TAP : 


To na tyle - możliwości jest naprawdę wiele i każdy coś dla siebie znajdzie ;)


Pozdrawiam
Paweł